Mobilya ve Dekorasyon Programı

Ders İçerikleri(Türkçe) | Course Contents(English) | Öğretim Planları

Program Hakkında Genel Bilgi

  Orman ürünleri ve mobilya sektörü yerli orman ürünleriyle küresel rekabet, ulusal sanayiyi korumak ve orman kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı açısından önemli bir sektördür. Son yıllarda orman ürünleri ve mobilya üretimi sektöründeki gelişmeler değerlendirildiğinde, yeni bir iş gücü ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda sektörde çalışacak ara eleman ihtiyacı da artacaktır. Mobilya ve Dekorasyon Programı, mobilya sektörünün tasarım ve üretim aşamasında ihtiyaç duyduğu nitelikli ara teknik eleman ihtiyacını çağın beklentilerini karşılayacak estetik, kalite ve hizmet felsefesine uygun olarak yetiştirme amaçlı bir programdır. Programımızın en önemli avantajlarından bir tanesi kampüsümüz içerisinde Mobilya ve Dekorasyon Atölyesinin bulunmasıdır. Öğrencilerimiz bu atölyede bire bir uygulamalı eğitim görebilmekte ve tasarımdan üretime kadar bütün süreçlerin içerisinde bulunabilmektedirler.

Neden Mobilya ve Dekorasyon Programı ?

  Mobilya ve Dekorasyon Programımız, sektörün üretim organizasyonunun sağlanmasında ihtiyaç duyabileceği, gerekli teknolojik donanımlarla yüklenmiş nitelikli teknik ara eleman ihtiyacını, çağın beklentilerini de karşılayacak şekilde gerekli estetik, kalite ve hizmet anlayışına uygun bir biçimde karşılamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda; sanayileşmiş ülkelerde, Mobilya ve Dekorasyon sektörü için geniş bir istihdam olanağı sağlayan Mobilya ve Dekorasyon Programı, sektörün ihtiyaçları da dikkate alınarak geliştirilmiştir. Mobilya ve Dekorasyon sektörü, istihdamda ilk sıralarda yer almakta ve her geçen gün yeni malzeme ve üretim tekniklerinin gelişmesiyle uygulama alanını genişletmektedir

Eğitim

  Programımız 2 yıllık-4 yarıyıllık bir ön lisans eğitimini kapsamaktadır.  

Fiziki Altyapı ve İmkânlar

  Programın eğitim ve öğretim faaliyetleri Çaycuma Meslek Yüksekokulu eğitim binasında bulunan teknik resim salonu, bilgisayar laboratuvarı ve dersliklerde sürdürülmektedir. Aynı zamanda program öğrencileri Mobilya ve Dekorasyon Atölyesinde uygulamalı eğitim ve öğretim imkanı bulabilmektedirler. Diğer yandan, Mobilya ve Dekorasyon Programı öğrencilerinin ahşap sektörünü daha yakından tanımaları açısından belirli aralıklarla teknik geziler, konferanslar ve kariyer günleri düzenlenmektedir.

Giriş Koşulları

  YGS-6 puanı ile öğrenci alınmaktadır. Ayrıca sınavsız geçiş imkanı da bulunmaktadır.

Mezunların Çalışma Alanları

  Programdan mezun olanlara “Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri” ünvanı verilir. Programdan mezun olan öğrencilerimiz başta mobilya endüstrisi olmak üzere ağacı hammadde olarak kullanan diğer sektörlerde ve ahşap işleme makineleri gibi endüstriyel alanda faaliyet gösteren tüm özel sektör kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca mobilya ve dekorasyon teknikerleri, mobilya üretim ve planlama sorumlusu, mobilya kalite kontrol elemanı, mobilya teknik ressam elemanı, tasarım ve ürün geliştirme elemanı, CNC makine operatörü ve yardımcısı gibi sorumlulukları üstlenebilirler. Bunların yanı sıra mezun olan öğrenciler kendi işyerlerini de kurabilirler.  

Dikey Geçiş İmkânları

  Mobilya ve Dekorasyon Programından mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile aşağıdaki bölümlere geçiş yapabilmektedir:

  • Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği
  • Endüstri Tasarımı
  • Endüstri Ürünleri Tasarımı
  • Endüstriyel Tasarım
  • İç Mimarlık
  • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
  • İmalat Mühendisliği
  • Orman Endüstrisi Mühendisliği
  • Orman Mühendisliği

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin