Atölyeler ve Laboratuvarlar

Mobilya-Dekorasyon ve Ahşap Oyuncak Atölyesi

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Yaklaşık 1040 m2 alana sahip olan mobilya dekorasyon atölyemizde öğrencilerimize makine başı uygulamalı eğitim verilmektedir. Atölyemizde, mobilya endüstrisinde kullanılan günümüz teknolojisine sahip her türlü ahşap mobilya üretimine imkân veren ahşap işleme makineleri ile yeter miktarda el makinesi, çok sayıda el aleti ve öğrenci uygulamaları için gerekli olan marangoz tezgâhları bulunmaktadır.

 

Ayrıca ülkemizde büyük ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncak model tasarımı ve üretimi de atölyemizde yapılmaktadır. BEÜ Ahşap Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ahşap oyuncak tasarımı ve üretimi ile ilgili faaliyetler büyük bir özveri ile yürütülmektedir. Merkez bünyesinde yapılan projelerle, doğal ahşap malzemeler kullanılarak, sağlığa zarar vermeyen ahşap oyuncak ve zekâ geliştirici materyallerin hem tasarımlarının hem de üretimlerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra, Türkiye'de ahşap oyuncak tasarım farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır.

 

Merkez atölyede yapılan ahşap oyuncak tasarımları arasında; zekâ testleri, denge oyunları, tetris, ahşap yapı ve bloklar, küpler, tekerlekli farklı tasarımdaki araçlar, pervaneli uçaklar, maketler, kara-deniz taşıtları ve geleneksel oyuncaklar (bebek, beşik, ev eşyası, ses çıkaranlar, tamir takım oyuncakları vb) bulunmaktadır. Ayrıca Türk masal kahramanları, tarihi yerlerimiz ve kültürel değerlerimizi kapsayan figürler oluşturularak puzzle şeklinde ahşap oyuncaklar da yapılmaktadır. Atölyede özel tasarlanmış ahşap oyuncaklar, tornalama, kesme, delme, rende, zımpara ve diğer ahşap işleme tekniklerini kullanarak üretilmektedir. Ahşap oyuncak bölgemizde yaygın olarak bulunan kayın ve çam ağacından yapılmaktadır.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin